Inbound Marketing – stosuj marketing przychodzący; daj się znaleźć swoim klientom !

Czym jest Inbound Marketing (marketing przychodzący)?

Inbound Marketing, czyli marketing przychodzący to strategia marketingowa ukierunkowana na podejmowanie takiej aktywności promocyjnej, aby umożliwić potencjalnym nabywcom samodzielne dotarcie do sprzedawcy, który jest autorem przekazu reklamowego.

Inbound marketing realizowany jest głównie poprzez odpowiednie działania w społeczności internetowej. Marketing przychodzący łączy w sobie ogół kompleksowych aktywności, związanych z marketingiem treści (content marketing), optymalizacją stron internetowych (SEO), aktywizuje działania SEM oraz uwzględnia również budowanie świadomości marki poprzez Internet public relations (e-PR). Tym samym zdecydowanie różni się od tzw. outobound marketingu (marketingu wychodzącego), stanowiącego bardziej tradycyjną formę działań promocyjnych, uwzględniających m.in. telemarketing, sprzedaż bezpośrednią, direct mail, reklamę BTL czy ATL.

Znaczenie i realizacja marketingu przychodzącego (Inbound Marketing) w aktywności promocyjnej

inbound marketing - efektyInbound marketing aktualnie zyskuje coraz bardziej na znaczeniu. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż medium internetowe stało się głównym źródłem dostępnych informacji, a jednocześnie i przekazu reklamowego. Stało się tak m.in. z tego względu, że dziś to właśnie użytkownicy Internetu – jednocześnie potencjalni klienci określonych produktów i usług – wolą samodzielnie wyszukać dostępnych możliwości ich zakupu oraz bazy dostawców. Chcą przeglądać strony internetowe producentów i sprzedawców, korzystają z mediów społecznościowych i serwisów contentowych, aby odpowiednio wcześniej zapoznać się z firmą oraz warunkami, na których mogą zakupić określone towary.

Marketing przychodzący – aby był skuteczny – musi bazować na działaniach kompleksowych. Punktem wyjścia jest poprawna optymalizacja SEO zarówno on-page, jak i off-page poprzedzona odpowiednią analityką oraz audytem. Treści przyjazne dla wyszukiwarki są dużo lepiej indeksowane. W sukurs idzie także marketing treści (content marketing), bowiem nie sposób skonstruować odpowiednio przyjaznych dla wyszukiwarek treści, jeśli nie będą one wiarygodne i uznawane za użyteczne przez użytkowników. Niegdyś powtarzane stwierdzenie „content is the king” jest nadal nie do przecenienia, bowiem to właśnie interesujący content stron internetowych świadczy najbardziej o ich atrakcyjności i buduje interakcję z użytkownikiem.

Aby dać się znaleźć potencjalnym klientom często pożądane są także działania SEM (Search Engine Marketing), odwołujące się do płatnych form reklamy w postaci np. kampanii AdWords, banerów reklamowych, uczestnictwa w sieciach afiliacyjnych itp.

Pomimo, że działania public relations prowadzone w Internecie, czyli tzw. e-PR niekoniecznie wpływają bezpośrednio na podniesienie pozycji danej strony internetowej w wyszukiwarce, to jednak zamieszczenie odpowiednich newsów czy notek prasowych, uwzględniających wypowiedzi ekspertów określonej firmy, być może nawet z linkiem zwrotnym do wybranej strony WWW, z pewnością poprawi budowanie świadomości marki oraz umożliwi potencjalnym nabywcom dotarcie do informacji na temat sprzedawcy a tym samym trafienie na jego stronę internetową. Tym samym działania w zakresie Internet PR, zwłaszcza, iż prowadzone są zazwyczaj w parze z marketingiem contentowym można również uwzględnić w aktywności związanej z marketingiem przychodzącym (Inbound Marketing).