Regionalny Program Operacyjny Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 (RPO WP) będzie jednym z narzędzi realizacji Strategii Rozwoju Województwa Pomorskiego 2020 (SRWP).
Regionalny Program Operacyjny Województwa Pomorskiego na lata 2014 – 2020 (RPO WP) – dotacje, które możemy dla Ciebie pozyskać !
- Poddziałanie 1.1.1. Ekspansja przez innowacje – wsparcie dotacyjne
- Działanie 2.2.1. Inwestycje profilowane – wsparcie dotacyjne
- Poddziałanie 2.4.1. Specjalistyczne usługi doradcze
Regionalny Program Operacyjny Województwa Pomorskiego na lata 2014 – 2020 (RPO WP) – dowiedz się więcej o programie:
Tematyczny zakres oraz logika interwencji RPO WP są zdeterminowane m.in. zapisami sześciu Regionalnych Programów Strategicznych (RPS) w zakresie: rozwoju gospodarczego (Pomorski Port Kreatywności), aktywności zawodowej i społecznej (Aktywni Pomorzanie), transportu (Mobilne Pomorze), energetyki i środowiska (Ekoefektywne Pomorze), atrakcyjności kulturalnej i turystycznej (Pomorska Podróż) i ochrony zdrowia (Zdrowie dla Pomorzan), które, operacjonalizując zapisy SRWP, określają sposób realizacji polityk rozwojowych Samorządu Województwa Pomorskiego do 2020 r.
Regionalny Program Operacyjny Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 jako główne wyzwania zakłada: stymulowanie inwestycji przedsiębiorstw w rozwiązania innowacyjne, skuteczniejsza komercjalizacja dorobku sfery B+R, dostarczenie kapitału dla rozwoju przedsiębiorstw, głównie małych i średnich, wzmocnienie proeksportowo ukierunkowanych firm i klastrów gospodarczych, poprawa jakości oferty inwestycyjnej i systemu zachęt do inwestowania w regionie.
Regionalny Program Operacyjny Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 w zakresie interwencji kierunkuje się na wyzwania w sferze gospodarczej:
1) OP 1. Komercjalizacja wiedzy (CT 1) skupiać się będzie na ekspansji przedsiębiorstw poprzez innowacje oraz transferze wiedzy do gospodarki.
2) OP 2. Przedsiębiorstwa (CT 3) ukierunkowana będzie w szczególności na wsparcie inwestycyjne sektora MŚP, w tym inwestycji sprofilowanych na inteligentne specjalizacje regionu i ekoefektywność, wzmocnienie aktywności eksportowej przedsiębiorstw, otoczenie biznesu oraz wsparcie inwestycji zewnętrznych.
Regionalny Program Operacyjny Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 obejmuje 11 osi priorytetowych, w ramach których realizowane będą wybrane działania i poddziałania, mające na celu realizację określonych projektów na rzecz rozwoju województwa pomorskiego. Poszczególne osie priorytetowe kształtują się jak poniżej:
- Oś priorytetowa 1. Komercjalizacja wiedzy
- Oś priorytetowa 2. Przedsiębiorstwa
- Oś priorytetowa 3. Edukacja
- Oś priorytetowa 4. Kształcenie zawodowe
- Oś priorytetowa 5. Zatrudnienie
- Oś priorytetowa 6. Integracja
- Oś priorytetowa 7. Zdrowie
- Oś priorytetowa 8. Konwersja
- Oś priorytetowa 9. Mobilność
- Oś priorytetowa 10. Energia
- Oś priorytetowa 11. Środowisko
Z punktu widzenia bezpośredniego wsparcia rozwoju przedsiębiorczości w województwie pomorskim Regionalny Program Operacyjny Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 uwagę koncentruje w 2 osiach priorytetowych: Oś priorytetowa I – Komercjalizacja Wiedzy oraz Oś priorytetowa II –Przedsiębiorstwa.
W ramach Osi priorytetowej I – Komercjalizacja Wiedzy – Regionalny Program Operacyjny Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 realizuje 2 priorytety inwestycyjne i przypisane im cele szczegółowe:
- Priorytet Inwestycyjny 1b (PI 1b):
Promowanie inwestycji przedsiębiorstw w badania i innowacje, rozwijanie powiązań i synergii między przedsiębiorstwami, ośrodkami badawczo-rozwojowymi i sektorem szkolnictwa wyższego, w szczególności promowanie inwestycji w zakresie rozwoju produktów i usług, transferu technologii, innowacji społecznych, ekoinnowacji, zastosowań w dziedzinie usług publicznych, tworzenia sieci, pobudzania popytu, klastrów i otwartych innowacji poprzez inteligentną specjalizację, oraz wspieranie badań technologicznych i stosowanych, linii pilotażowych, działań w zakresie wczesnej walidacji produktów, zaawansowanych zdolności produkcyjnych i pierwszej produkcji, w szczególności w dziedzinie kluczowych technologii wspomagających, oraz rozpowszechnianie technologii o ogólnym przeznaczeniu.
Cel szczegółowy: Zwiększona aktywność badawczo-rozwojowa przedsiębiorstw.
Wsparcie skierowane będzie do przedsiębiorstw rozpoczynających i rozwijających działalność B+R i ukierunkowane wyłącznie na projekty mieszczące się w obszarach inteligentnych specjalizacji. Możliwe będzie uzyskanie wsparcia na cały proces projektowy od fazy badawczej – poprzez linie pilotażowe i działania w zakresie walidacji produktów – do fazy pierwszej produkcji włącznie. Wsparcie będzie kierowane także na uzyskanie praw wyłącznych dla własnych rozwiązań technologicznych, w tym na uzyskanie ochrony własności przemysłowej na rynkach zagranicznych, jak również na tworzenie i rozwój zaplecza B+R, w tym na zakup aparatury specjalistycznej i urządzeń laboratoryjnych. Ponadto możliwy będzie także zakup i wdrożenie przez przedsiębiorstwa wyników prac B+R w celu ich rozwinięcia oraz praw własności intelektualnej (patentów, licencji, know-how lub innej nieopatentowanej wiedzy technicznej). Przewiduje się, że wsparciem objęte zostaną też nowe przedsiębiorstwa znajdujące się w fazie zalążkowej i działające w sektorach zaawansowanych technologicznie. Wsparcie skierowane będzie także na projekty badawczo-wdrożeniowe, zmierzające do komercjalizacji wyników, realizowane przez instytucje B+R we współpracy z przedsiębiorstwami. Warunkiem ich realizacji będzie finansowy udział partnerów gospodarczych.
- Priorytet Inwestycyjny 1a (PI 1a):
Udoskonalanie infrastruktury badań i innowacji i zwiększanie zdolności do osiągnięcia doskonałości w zakresie badań i innowacji oraz wspieranie ośrodków kompetencji, w szczególności tych, które leżą w interesie Europy.
Cel szczegółowy: Zwiększone urynkowienie działalności badawczo-rozwojowej.
Wspierana będzie poprawa efektywności oraz rozwój infrastruktury jednostek B+R w celu rozwijania ich współpracy z przedsiębiorstwami, z wyłączeniem kosztów osobowych oraz kosztów utrzymania infrastruktury.
W ramach Osi priorytetowej II – Przedsiębiorstwa – Regionalny Program Operacyjny Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 realizuje 3 priorytety inwestycyjne i przypisane im cele szczegółowe:
- Priorytet Inwestycyjny 3c (PI 3c):
Wspieranie tworzenia i poszerzania zaawansowanych zdolności w zakresie rozwoju produktów i usług.
Cel szczegółowy: Zwiększona zdolność MŚP do rozwijania produktów i usług, w tym poprzez zastosowanie innowacji
Wspierane będą mikro i małe przedsiębiorstwa, zwłaszcza te będące we wczesnej fazie rozwoju. Finansowane w formie zwrotnej będą przedsięwzięcia rozwojowe przedsiębiorstw poprawiające ich potencjał konkurencyjny, zdolność do rozszerzenia działalności o nowe produkty lub usługi oraz zwiększające produktywność, m.in. poprzez inwestycje związane z wdrażaniem nowych rozwiązań produkcyjnych, technologicznych, organizacyjnych, informatycznych i ekoefektywnych, unowocześnieniem wyposażenia przedsiębiorstwa, modernizacją środków produkcji, adaptacją pomieszczeń wykorzystywanych w działalności, a także wyposażeniem nowych lub doposażeniem istniejących stanowisk pracy.
- Priorytet Inwestycyjny 3b (PI 3b):
Opracowywanie i wdrażanie nowych modeli biznesowych dla MŚP, w szczególności w celu umiędzynarodowienia.
Cel szczegółowy: Zwiększony poziom handlu zagranicznego sektora MŚP
W ramach planowanej interwencji zostanie zrealizowane przede wszystkim przedsięwzięcie strategiczne, zidentyfikowane w RPS w zakresie rozwoju gospodarczego, dotyczące stworzenia całościowego, i skoordynowanego systemu wspierania eksportu w regionie zapewniającego kompleksową ofertę dla pomorskich przedsiębiorstw w celu umożliwienia im wyjścia na rynki zagraniczne
- Priorytet Inwestycyjny 3a (3a):
Promowanie przedsiębiorczości, w szczególności poprzez ułatwianie gospodarczego wykorzystywania nowych pomysłów oraz sprzyjanie tworzeniu nowych firm, w tym również poprzez inkubatory przedsiębiorczości.
Cel szczegółowy: Lepsze warunki dla rozwoju MŚP
Wsparcie:
a) Specjalistyczne usługi doradcze dla MŚP
Planowany zakres wsparcia Interwencja przyjmie przede wszystkim formułę systemu świadczenia specjalistycznych usług doradczych IOB w odpowiedzi na popyt zgłaszany przez przedsiębiorstwa. Uzyskają one bezzwrotne wsparcie z przeznaczeniem na zakup usługi lub pakietu usług od podmiotu, który zostanie przez nie wybrany. Wsparcie obejmie m.in. takie usługi, jak: pośrednictwo (prawne, finansowe) w procesie transferu technologii i know-how, wycena wartości technologii, doradztwo z zakresu umiędzynarodowienia produktów i usług, itp.
b) System wsparcia inwestycji gospodarczych
W ramach planowanej interwencji zostanie zrealizowane przedsięwzięcie strategiczne zidentyfikowane w RPS w zakresie rozwoju gospodarczego, dotyczące poprawy efektywności systemu obsługi inwestorów, w tym zewnętrznych, w regionie.
W celu poznania bliższych szczegółów oraz możliwości uzyskania dofinansowania w ramach planowanych konkursów zapraszamy do kontaktu.
Regionalny Program Operacyjny Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 – sprawdź planowany harmonogram naboru wniosków !
- Rok 2015: RPO_Pomorskie_Harmonogram_konkursow_2015
- Rok 2016: RPO_Pomorskie_Harmonogram_konkursow_2016