Poddziałanie 3.5.3 Internacjonalizacja MŚP realizowane jest w ramach:
- Działanie 3.5 Umiędzynarodowienie gospodarki regionu.
Jako cel główny poddziałanie 3.5.3 Internacjonalizacja MŚP zakłada zwiększony poziom handlu zagranicznego sektora MŚP
Typy projektów:
- Realizacja strategii internacjonalizacji MŚP
Typy Beneficjentów:
- przedsiębiorcy MŚP
Instytucja Pośrednicząca:
- Śląskie Centrum Przedsiębiorczości
Zasady
W ramach poddziałania 3.5.3 Internacjonalizacja MŚP:
- brak możliwości zrefundowania środków trwałych
- nie przewiduje się możliwości stosowania uproszczonych form rozliczania wydatków
- nie przewiduje się wypłacania zaliczek dla beneficjentów
- nie przewiduje się płatności gotówką za wydatki realizowane w ramach projektu. Kosztem kwalifikowanym mogą być objęte wyłącznie wydatki opłacone z rachunku bankowego Beneficjenta
- projekty rozliczane są wyłącznie na zasadzie refundacji poniesionych kosztów
- koszty kwalifikowane stanowić będą wyłącznie wydatki ujęte na wyodrębnionym dla projektu osobnym koncie księgowym
- realizacja projektów w ramach zasady „n+2„, co oznacza, że muszą się one zakończyć najpóźniej w okresie 2 lat od daty podpisania umowy o dofinansowanie, nie później jednak niż do dnia 31.12.2023 r.
Poddziałania 3.5.3 Internacjonalizacja MŚP – poziom współfinansowania i rodzaj pomocy:
- do 50% wartości kosztów kwalifikowanych projektu
- wyłącznie pomoc publiczna, udzielana zgodnie z Rozporządzeniem nr 651/2014 z dnia 3 września 2015 r., Art. 18 – Pomoc na usługi doradcze na rzecz MŚP oraz Art. 19 – Pomoc na udział MŚP w targach.
Planowany nabór wniosków do poddziałania 3.5.3:
- Konkurs 2019 został ogłoszony w dniu 23.05.2019 – szczegóły
- WYNIKI KONKURSU 2019
Wartość dofinansowania
- Minimalna wartość dofinansowania projektu: 20 000,00 PLN
- Maksymalna wartość dofinansowania projektu: 200 000,00 PLN
Strategia/plan działalności międzynarodowej
Wszystkie działania realizowane w ramach projektów współfinansowanych poprzez poddziałanie 3.5.3 Internacjonalizacja MŚP muszą wynikać z posiadanej przez wnioskodawcę strategii/planu działalności międzynarodowej przedsiębiorstwa.
Wnioskodawca na etapie aplikowania nie ma jednak obowiązku przedstawienia odrębnego dokumentu stanowiącego strategię/plan. Wniosek o dofinansowanie zawiera bowiem odpowiednie pola, w których zamieszczane są zapisy dotyczące posiadanej strategii, wymagane do oceny spełnienia kryteriów wyboru projektów.
Jednakże Wnioskodawca musi posiadać strategię/plan działalności międzynarodowej, z której wynikają założenia wprowadzone do wniosku o dofinansowanie, co może być przedmiotem kontroli na etapie realizacji projektu i rozliczani dofinansowania.
Strategia/plan działalności międzynarodowej musi zawierać co najmniej następujące elementy:
a) analizę i wskazanie priorytetowego rynku/priorytetowych rynków docelowych działalności eksportowej Wnioskodawcy, pod kątem produktów lub usług, których dotyczy projekt (analiza słabych i mocnych stron),
b) opis wyznaczonych celów,
c) szacowane koszty wdrożenia opracowanej strategii eksportowej,
d) mechanizmy wprowadzenia usługi/produktu podlegającej/podlegającego umiędzynarodowieniu na docelowy rynek zagraniczny.
Strategia/plan działalności międzynarodowej, powinien być spójny, zrozumiały, określać mechanizmy wprowadzenia usługi/produktu podlegającej/podlegającego umiędzynarodowieniu na docelowy rynek zagraniczny, a także powinien być zgodny ze specyfiką silnych stron i przedmiotem działalności przedsiębiorstwa.
Dofinansowanie w ramach poddziałania 3.5.3 Internacjonalizacja MŚP
Dofinansowanie uzyskają projekty ukierunkowane na:
- uczestnictwo w imprezie targowej/wystawienniczej o charakterze międzynarodowym odbywającej się zarówno w kraju jak i za granicą
- usługi doradcze dotyczące internacjonalizacji.
Nie ma możliwości sfinansowania wyłącznie usług doradczych (bez uczestnictwa w targach/wystawach). Usługi doradcze nie mogą stanowić więcej niż 30% wartości kosztów kwalifikowanych projektu (na etapie wnioskowania o dofinansowanie).
Przedsiębiorstwa ubiegające się o wsparcie w ramach Poddziałania 3.5.3 muszą prowadzić działalność związaną z realizowanym projektem na terenie Województwa Śląskiego.
Wnioskodawca na etapie składania dokumentacji aplikacyjnej musi udokumentować posiadanie środków finansowych na realizację całego projektu.
Warunkiem uzyskania wsparcia jest udział w imprezie targowej z produktem/usługą będącą własnością Wnioskodawcy. Wnioskodawca nie ma możliwości uzyskania wsparcia na promocję produktów/artykułów, dla których nie jest producentem/usługodawcą.
Wsparcie uzyskają wyłącznie Wnioskodawcy, którzy na targach/wystawach o charakterze międzynarodowym uwzględnią na swoim stanowisku informację stanowiącą oznakowanie stanowiska targowo – wystawienniczego (zgodnie z obowiązującym wzorem stanowiącym załącznik do dokumentacji konkursowej), co potwierdzać będzie m.in. dokumentacja fotograficzna wykonana przez Wnioskodawcę.
Wymagane spełnienie „efektu zachęty„, ze względu na fakt, iż dofinansowanie przyznawane jest wyłącznie z pomocy publicznej, tzn., że projekt nie może rozpocząć się przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie.
Ponadto projekt nie może rozpocząć się później niż w terminie 3 miesięcy od daty podpisania umowy o dofinansowanie.
Wnioski o płatność należy składać nie częściej niż raz na 3 miesiące i nie rzadziej niż raz na 6 miesięcy – po zakończeniu danej imprezy targowej/wystawienniczej i poniesieniu wszystkich związanych z nią wydatków.
Preferencje w procesie wyboru projektów
Projekty zgodne z Regionalną Strategią Innowacji i wpisujące się w inteligentne specjalizacje woj. śląskiego
Projekty, w ramach których promowany będzie produkt/usługa cechujący się innowacyjnością technologiczną co najmniej w skali kraju
Projekty uwzględniające wejście z ofertą na nowe rynki w ujęciu geograficznym oraz przedmiotowym
Projekty charakteryzujące się komplementarnością w ujęciu przedmiotowym, geograficznym, funkcjonalnym, międzyfunduszowym
Projekty, które uwzględniają możliwość obniżenia poziomu współfinansowania o min. 5%
Szczegółowy katalog kosztów kwalifikowanych
Poddziałanie 3.5.3 Internacjonalizacja MŚP – zapytaj o szczegóły
- Dowiedz się więcej na temat poddziałania 3.5.3 Internacjonalizacja MŚP !
- Pozyskaj dotację na udział w targach i wystawach międzynarodowych !