Archiwum roku: 2013

8.2 PO IG – Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B – ostatni nabór styczeń 2014

8.2 PO IG – Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B to działanie realizowane w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka w kończącej się perspektywie dotacyjnej (2007-2013). PO Inteligentny Rozwój będzie następcą 'Innowacyjnej Gospodarki’, niemniej jednak dla wszystkich zainteresowanych nadal pojawiają się szanse na pozyskanie bezzwrotnej dotacji w kończących się programach dotacyjnych.

W styczniu 2014 roku przewidziany został ostatni nabór do działania 8.2 PO IG – Wspieranie wdrażanie elektronicznego biznesu typu B2B. Nabór ten zakończy także pozyskiwanie środków finansowych w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Uzyskana dotacja stanowić będzie dotację bezzwrotną. Dofinansowanie przeznaczone jest dla mikro- małych i średnich przedsiębiorstw. Minimalna kwota dofinansowania danego projektu to 20 000 zł, natomiast maksymalna nie może przekraczać limitu pomocy de minimis przewidzianej w obowiązujących przepisach – tzn. łącznie z inną pomocą de minimis nie może przekroczyć 200 000 euro w roku bieżącym oraz w ciągu 2 ostatnich lat podatkowych, a dla wnioskodawców z sektora transportu publicznego – 100 000 euro. Intensywność wsparcia uzależniona jest od rodzaju przedsiębiorcy (mikro-, mały bądź średni) oraz lokalizacji projektu. Maksymalnie może wynieść 70% wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem, co może stanowić znaczące wsparcie dla wnioskodawcy, zwłaszcza, iż dotacja ma charakter dotacji bezzwrotnej.

8.2 PO IG – Wspieranie wdrażanie elektronicznego biznesu typu B2B to działanie wspierające rozwój systemów wymiany informacji pomiędzy partnerami biznesowymi. W ramach działania 8.2 PO IG mogą wziąć udział wnioskodawcy, którzy współpracują z min. 2 partnerami biznesowymi, ponadto w ramach najbliższego naboru działanie 8.2 PO IG przewiduje wsparcie także dla koordynatorów sieci kontrahentów.

Dofinansowaniem mogą zostać objęte różne kategorie wydatków, począwszy od usług doradczych i eksperckich, poprzez nabycie nieruchomości, dostosowanie lokalu na potrzeby realizacji projektu, leasing itp. niezbędnych kategorii, pod warunkiem, że wydatki te dotyczą wdrożenia projektu, który określa wniosek.

Działanie 8.2 PO IG to – zgodnie ze wskazaniem Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości – to program skierowany wyłącznie do sektora B2B, wspierający rozwój systemów wymiany informacji pomiędzy partnerami biznesowymi. Działanie to wspiera przedsięwzięcia o charakterze technicznym, informatycznym i organizacyjnym, obejmujące relacje usługowe między przedsiębiorcami realizowane z wykorzystaniem systemów teleinformatycznych przeznaczonych do automatyzacji procesów biznesowych między tymi przedsiębiorcami, prowadzące do wdrożenia rozwiązania elektronicznego biznesu typu B2B.

Instrumenty zwrotne i dotacje w perspektywie 2014-2020

Instrumenty zwrotne to ogólna nazwa różnych, preferencyjnych sposobów wsparcia przedsiębiorców ze środków dystrybuowanych w ramach funduszy europejskich. Należą do nich m.in.: poręczenia i gwarancje kredytowe, pożyczki, mikropożyczki, połączenia dotacji z kredytem itp., które w sumie tworzą kilkadziesiąt różnych opcji. Wszystkie mają jednak podstawową cechę wspólną: po wykorzystaniu Beneficjent musi otrzymane wsparcie zwrócić a dzięki temu pieniądze trafiają z powrotem do puli i mogą pomóc kolejnej firmie. Rozdysponowują je nie urzędnicy, ale pośrednicy finansowi, do których należą najczęściej banki albo lokalne fundusze pożyczkowe czy poręczeniowe.

Instrumenty zwrotneDotychczas instrumenty zwrotne nie były aktywnie promowane, niemniej jednak od ok. 2 lat coraz więcej mówi się na ten temat, choć znajomość zagadnienia i świadomość przedsiębiorców jest nadal niewielka – wciąż mało firm je rozpoznaje albo myli z komercyjnymi ofertami. Na instrumenty zwrotne położony zostanie jednak znaczny nacisk w nowej perspektywie finansowej dla środków unijnych 2014-2020. Fundusze Europejskie po roku 2013 zakładają bowiem dużą koncentracje właśnie na tej formie wsparcia.

Instrumenty zwrotne przewidziane zostały także jako jedna z 2 form wsparcia w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (PO IR). Program ma umożliwić skuteczne przekształcanie pomysłów w innowacyjne produkty, usługi i technologie, do czego nawiązuje hasło przewodnie programu: wsparcie projektów od pomysłu do rynku. W PO IR finansowany będzie cały proces powstawania innowacji lub jego wybrane elementy: od fazy tworzenia się pomysłu, poprzez prace rozwojowe i demonstracyjne, aż po wdrożenie wyników badań w działalności gospodarczej. Razem z obowiązkowym wkładem krajowym, przewidziana alokacja na PO IR to blisko 10,2 mld euro. Z tych środków skorzystają przedsiębiorstwa, jednostki naukowe oraz instytucje otoczenia biznesu. Wsparcie skoncentrowane zostanie na obszarach tzw. inteligentnych specjalizacji, czyli na wybranych dziedzinach nauki i gospodarki, stanowiących potencjał rozwojowy kraju i regionów. W tym zakresie przewidziane zostały 2 formy wsparcia dla Beneficjentów – dotacje i instrumenty zwrotne. Finansowanie badań naukowych i rozwoju innowacji będzie odbywać się z wykorzystaniem dotacji, ze względu na duże ryzyko związane z realizacją tego typu przedsięwzięć. Sama komercjalizacja jest obciążona natomiast już niższym ryzykiem, stąd też w tym obszarze w większym stopniu wykorzystane zostaną instrumenty zwrotne.

Budżet Unii Europejskiej na lata 2014-2020 zatwierdzony przez Parlament Europejski

👉 Poznaj założenia dotyczące nowej perspektywy finansowej Fundusze Europejskie 2021-2027

Informacje archiwalne

Budżet Unii Europejskiej na lata 2014-2020 został uchwalony. Dzisiejsze głosowanie Parlamentu Europejskiego zakończyło wielomiesięczny proces ustalania ostatecznego jego kształtu. Nowy budżet UE został uzgodniony przez przywódców państw Unii Europejskiej na szczycie w lutym bieżącego roku. Po trwających blisko 9 miesięcy negocjacjach z rządami krajów członkowskich, Parlament Europejski ostatecznie zatwierdził wysokość i rozkład wydatków Wspólnoty w ramach nowej perspektywy finansowej na lata 2014-2020.

Budżet Unii Europejskiej na lata 2014-2020 ustalono na poziomie 960 mld euro, co stanowi sumę o 33 mld euro mniejszą niż w latach 2007-2013. Po raz pierwszy zdarza się zatem, aby środki przewidziane w ramach nowej perspektywy finansowej były niższe niż w poprzedniej. Eurodeputowanym udało się natomiast wynegocjować większą elastyczność dysponowania środkami, jak również zwiększenie swobody Brukseli w zakresie kontrolowania i ratowania niewykorzystanych środków. Pieniądze, które nie zostały wykorzystane dotychczas wracały do krajów płatników, podczas gdy nowa perspektywa zakłada pozostawienie ich w kasie Wspólnoty, a także możliwość ich przesuwania pomiędzy poszczególnymi latami i działami.

W porównaniu do wydatków w ramach poprzedniej perspektywy finansowej, nowy budżet Unii Europejskiej na lata 2014-2020 w znacznym stopniu zwiększy środki na poprawę konkurencyjności, które wynosić będą 125,6 mld euro wobec blisko 89 mld euro w latach 2007-2013. Największą część środków przeznaczono na politykę spójności (325,1 mld euro) oraz rolnictwo (373,2 mld euro).

Polska, jako jeden z nielicznych krajów członkowskich, otrzyma więcej środków niż w trwającej aktualnie perspektywie. Fundusze Europejskie 2014-2020 przewidują, iż nasz kraj pozostanie nadal największym beneficjentem środków unijnych. Budżet Unii Europejskiej na lata 2014-2020 przewidział dla Polski 105,8 mld euro, z czego aż 72,9 miliarda euro na politykę spójności oraz 28,5 mld euro na wspólną politykę rolną. Wykorzystanie nowych funduszy będzie jednak trudniejsze ze względu na zaostrzenie wymogów proceduralnych. Wysokość składek wpłacanych przez nasz kraj do wspólnego budżetu wyniesie natomiast około 30 mld euro.

Fundusze Europejskie 2014-2020 szansą dla uczelni i jednostek naukowych

Fundusze Europejskie 2014-2020 – nowa perspektywa finansowa – stworzy dużą szansę dla uczelni i jednostek naukowych

Nacisk położony zostanie na ciekawe projekty, wykorzystujące infrastrukturę wybudowaną lub zmodernizowaną za środki pozyskane w latach 2007-2013.

Fundusze Europejskie 2014-2020 zmienią zasady, na jakich sektor nauki będzie mógł ubiegać się o środki unijne. W poprzedniej perspektywie finansowej (2007-2013) wsparcie kierowane było przede wszystkim na infrastrukturę uczelni wyższych i jednostek naukowych, co wynikało z ogromnych potrzeb modernizacyjnych tych podmiotów. Nowa perspektywa – Fundusze Europejskie 2014-2020będzie natomiast szansą dla uniwersytetów i jednostek naukowych na wykorzystanie tego co udało się do teraz wybudować lub zmienić, dzięki poprzednim funduszom.

Jednym z celów jakie stawia sobie Unia Europejskiej w Strategii Europa 2020 jest tzw. „inteligentny rozwój”. Termin ten oznacza m.in. zwiększenie roli wiedzy i innowacji jako sił napędowych rozwoju. Istotne będzie zatem umiejętne wykorzystanie posiadanego obecnie przez sektor nauki doskonałego zaplecza na rzecz generowania innowacji, szczególnie we współpracy z firmami. Dlatego też planuje się położenie nacisku na promowanie współpracy między tymi sektorami.

Program Operacyjny Inteligentny Rozwój (PO IR) będzie w nowej perspektywie Finansowej następcą Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (PO IG). Fundusze Europejskie 2014-2020 przeznaczą na PO IR pulę ponad 7,6 mld euro. Oprócz przedsiębiorców, z tych pieniędzy skorzystają jednostki naukowe, studenci i doktoranci. Dofinansowanie przeznaczone zostanie m.in. na badania naukowe i ich późniejszą komercjalizację, staże podoktorskie dla młodych doktorów w wiodących ośrodkach za granicą, międzynarodowe studia doktoranckie realizowane przez polskie jednostki naukowe  z udziałem partnera zagranicznego czy przygotowanie jednostek naukowych do udziału w programach międzynarodowych, takich jak Horyzont 2020.

W ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój położony zostanie nacisk na współpracę nauki z biznesem. Dodatkowo premiowane będą projekty prowadzone w ramach konsorcjów przedsiębiorstw, jednostek naukowych oraz innych podmiotów, np. parków naukowo-technologicznych. Program sfinansuje cały proces powstawania innowacji lub jego wybrane elementy – od fazy badań naukowych, poprzez prace rozwojowe i badania przemysłowe, etap prac demonstracyjnych, aż po wdrożenie wyników badań w działalności gospodarczej.

Drugie, istotne dla nauki źródło finansowania stanowić będzie wart blisko 2 mld euro Program Wiedza Edukacja Rozwój. Z tej puli Fundusze Europejskie 2014-2020 około 1 mld euro będą mogły zaoferować uczelniom na dostosowanie i realizację programów kształcenia do potrzeb rynku pracy, poprawę jakości studiów doktoranckich i stwarzanie lepszych warunków do studiowania na nich, współpracę międzynarodową, rozwój kwalifikacji kadry dydaktycznej oraz lepsze zarządzanie.

Źródło: Portal Funduszy Europejskich

Nowa perspektywa 2014-2020

Nowa perspektywa 2014-2020 przewiduje dla Polski możliwość otrzymania 72,9 mld euro w ramach Polityki Spójności. Najprawdopodobniej będzie to już ostatnie tak znaczące wsparcie dla rozwoju wybranych sektorów naszej gospodarki. Główny nacisk położony zostanie na integrację sektora nauki i sfery B+R z sektorem przedsiębiorstw, w celu uczynienia polskiej gospodarki bardziej konkurencyjną.

Nowa perspektywa 2014-2020 zakłada do realizacji 10 celów tematycznych – 8 programów operacyjnych w ramach Polityki Spójności oraz 2 programy operacyjne w ramach Wspólnej Polityki Rolnej i Wspólnej Polityki Rybackiej.

Nowa perspektywa 2014-2020 w ramach Polityki Spójności przewiduje dla Polski realizację 15 regionalnych programów oraz programu dla województwa mazowieckiego (jako regionu przejściowego). W ramach współfinansowania przewidziane jest połączenie środków pochodzących z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (55%) oraz Europejskiego Funduszu Społecznego (75%).

Jako jeden z głównych programów operacyjnych nowa perspektywa 2014-2020 zakłada program dotyczący innowacyjności, badań naukowych i ich powiązań ze sferą przedsiębiorstw, który będzie realizowany pod nazwą Inteligentny Rozwój. Program Operacyjny Inteligentny Rozwój (PO IR) stanowi w ramach nowej perspektywy finansowej następcę PO Innowacyjna Gospodarka, realizowanego w okresie dotacyjnym 2007-2013.

Konsultacje społeczne PO IR – Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020

Uprzejmie informujemy, iż w dniu 9 września 2013 roku Ministerstwo Rozwoju Regionalnego rozpoczęło konsultacje społeczne Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój – PO IR 2014-2020, mające na celu poznanie opinii i zgromadzenie uwag odnośnie kierunków wsparcia proponowanych w ramach Programu.

Konsultacje społeczne PO IR 2014-2020 skierowane są do wszystkich zainteresowanych. W szczególności mogą wziąć w nich udział najważniejsi Beneficjenci PO IR: przedsiębiorstwa, jednostki naukowe, instytucje otoczenia biznesu oraz klastry, jak również przedstawiciele: samorządów terytorialnych, administracji rządowej, organizacji pozarządowych, partnerów społeczno-gospodarczych oraz środowisk akademickich.

Wszyscy zainteresowani ostatecznym kształtem Programu PO IR 2014-2020, po zapoznaniu się z jego projektem mają prawo zgłoszenia własnych propozycji lub uwag za pomocą przeznaczonego do tego celu formularza, bądź przesyłając je na adres pocztowy Ministerstwa Rozwoju Regionalnego z dopiskiem „Uwagi do projektu Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020”. Wszystkie propozycje i uwagi w zakresie PO IR 2014-2020 zostaną rozpatrzone podczas prac nad finalną wersją PO IR 2014-2020, która ma zostać przekazana do akceptacji Rady Ministrów w drugiej połowie stycznia 2014 r., a zaraz potem przekazana do Komisji Europejskiej.

Inteligentny Rozwój – Nowa perspektywa finansowa 2014-2020

Inteligentny Rozwój – Program Operacyjny planowany w ramach nowej perspektywy finansowej, przewidzianej na lata 2014-2020.

Inteligentny RozwójProgram Operacyjny Inteligentny Rozwój stanie się w nowej perspektywie finansowej następcą PO Innowacyjna Gospodarka, który funkcjonował w ramach Funduszy Europejskich, przewidzianych na lata 2007-2013. Głównym celem PO IR będzie pobudzenie innowacyjności polskiej gospodarki, poprzez zwiększenie nakładów prywatnych na B+R. Cel ten zostanie osiągnięty przez koncentrację działań programu na:

  • budowie nowych i wzmacnianiu istniejących powiązań między sektorem nauki a przedsiębiorstwami,
  • rozwoju innowacyjności przedsiębiorstw,
  • wzmocnieniu jakości badań oraz pozycji krajowych jednostek naukowych w ramach Europejskiej Przestrzeni Badawczej.

Z informacji Ministerstwa Rozwoju Regionalnego wynika, że między 23 maja a 14 czerwca 2013 roku w 7 miastach Polski odbyły się spotkania konsultacyjne założeń Programu Inteligentny Rozwój (PO IR). W  Gdańsku, Wrocławiu, Białymstoku, Krakowie, Katowicach, Szczecinie i Warszawie wszyscy zainteresowani mogli dyskutować o tym, co jest planowane do realizacji w latach 2014-2020 w zakresie wsparcia innowacyjności, badań naukowych i ich powiązań ze sferą przedsiębiorstw. W konferencji podsumowującej cykl spotkań udział wzięli: wicepremier Janusz Piechociński, wiceminister Iwona Wendel, a także wiceminister gospodarki Grażyna Henclewska oraz wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Jacek Guliński.

W trakcie dyskusji uczestnicy konferencji wskazywali m.in. na:

  • konieczność stymulowania współpracy między uczelniami wyższymi i firmami, zwłaszcza z sektora MSP,
  • niewykorzystany potencjał młodych naukowców i przedsiębiorców,
  • potrzebę modyfikacji systemu oceny innowacyjnych projektów,
  • konieczność likwidacji barier biurokratycznych dla przedsiębiorców i naukowców,
  • potrzebę wsparcia procesu rozliczania projektów,
  • znaczenie zagranicznej promocji innowacji,
  • problem trwałości projektów.

Prace związane z przygotowaniem programu prowadzone są od kilku miesięcy we współpracy z powołaną w MRR Grupą roboczą, złożoną z przedstawicieli środowiska naukowców, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych, administracji centralnej i samorządowej.

W najbliższym czasie projekt Programu Inteligentny Rozwój zostanie poddany konsultacjom społecznym. W październiku planowane jest przeprowadzenie konsultacji międzyresortowych programu, a w grudniu – przekazanie go do akceptacji Radzie Ministrów. Tak określony harmonogram prac powinien umożliwić rozpoczęcie negocjacji Programu z Komisją Europejską na początku 2014 r.

Dotacje Unijne 2014-2020

Dotacje Unijne 2014-2020, czyli nowa perspektywa finansowa

Dotacje Unijne 2014-2020 to środki z Funduszy Europejskich przewidziane w ramach nowej perspektywy finansowej, która nastąpi bezpośrednio po okresie dotacyjnym: 2007-2013. Aktualnie trwają prace nad jej ostatecznym kształtem oraz wdrożeniem.

Warto podkreślić, iż dotacje unijne 2014-2020 będą najprawdopodobniej już ostatnią szansą na otrzymanie znaczącego wsparcia na rozwój dla polskich przedsiębiorstw. Należy także zwrócić uwagę, iż nowa perspektywa finansowa bazować będzie na nieco innych formach wsparcia. W poprzednim okresie dotacyjnym, w latach 2007-2013, głównym instrumentem wsparcia były bezzwrotne dotacje. Fundusze Europejskie 2014-2020 przewidują – oprócz dotacji bezzwrotnych – także inne instrumenty finansowe (np. preferencyjnie oprocentowane pożyczki).

W tym kontekście dotacje unijne 2014-2020 zakładają zróżnicowanie finansowania poszczególnych programów, przewidzianych w ramach planowanych osi priorytetowych. Wskazane zróżnicowanie polega m.in. na połączeniu w ramach konkretnych projektów obu form wsparcia – bezzwrotnych dotacji oraz instrumentów finansowych o charakterze zwrotnym, jak również na zastosowaniu wobec niektórych programów wyłącznie jednego z wymienionych instrumentów. Nacisk jednak położony zostanie na instrumenty finansowe o charakterze zwrotnym, natomiast dotacje bezzwrotne będą miały charakter raczej ograniczony, przeznaczony jedynie dla wybranych typów projektów.

Instrumenty o charakterze zwrotnym przewidziane są jako wyłączna forma wsparcia m.in. w ramach II Osi priorytetowej: Wsparcie innowacji w przedsiębiorstwach.

Dotacje Unijne 2014-2020 przewidują do realizacji 10 celów tematycznych:

I. 8 programów w ramach Polityki Spójności,

  • z czego 7 nadzorowanych będzie przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego jako Instytucję Zarządzającą na poziomie centralnym (krajowym),
  • oraz Regionalne Programy Operacyjne, które nadzorowane będą przez Zarządy Województw.

II. 2 programy w ramach Wspólnej Polityki Rolnej i Polityki Rybackiej, nadzorowane centralnie przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Szczególne znaczenie odgrywać będzie Polityka Spójności, w ramach której Polska liczyć może (zgodnie z projektem budżetu) na 72,9 mld euro. Wsparcie w tym zakresie przewidziane zostało dla 15 regionów słabiej rozwiniętych oraz dla województwa mazowieckiego, mającego w nowej perspektywie finansowej status regionu przejściowego, lepiej rozwiniętego.